İnternetinizin Hızını Nasıl Arttırırsınız? Birkaç İpucu!

9 ay önce,


İnternetinizin Hızını Nasıl Arttırırsınız? Birkaç İpucu!

1- Modeminizin Çevresini Boş Bırakın

Kablo temin edemediğinizde ise yapabileceğiniz birçok iyileştirme yöntemi var. Mesela işe modemin çevresini biraz boşaltarak başlayabilirsiniz. Modemin yaydığı dalgalar çevresinde bulunan eşyalardan etkilenebilir. Tabii her eşya etkilemese de bazı eşyalar modeminizin performansını düşürebiliyor.

  • Modeminizi yüksek bir yere koyun. Mesela bir raf ya da kitaplık olabilir. Aşağıda yer alması sinyallerin verimliliğini azaltabilir.
  • Çevresinde çok fazla eşya bulundurmayın. İçeriğinde metal bulunan eşyalar sinyallerin gücünü oldukça etkiler. Mesela genelde aynaların arkasında metal yüzeyler kullanılır. Ayrıca duvarların fayansla kaplı olduğu bir yerde bulunuyorsa modeminiz yine kötü sonuçlar alabilirsiniz. Yani siz siz olun metal ve fayans gibi malzemelerden modemi uzak tutun.
  • Tüm bu eşyaların haricinde aslında en çok dikkat edilmesi gereken nokta duvarlar. Evin içerisinde modem ile aranızda çok fazla duvar varsa sinyallerin gücü düşer. Bu noktada mümkün olduğunca modeme yakın olmak en iyisi. Eğer tek başınıza değil de ortak kullanıyorsanız da başka bir madde de bahsettiğimiz gibi evin orta noktasında tutmak en iyi sonucu verir.

2- Modeminiz Evinizin Neresinde Duruyor?

Modemin evinizdeki en iyi konumu, orta noktadır. Böylece evinizin her yerinden internete bağlanabilirsiniz.

  • İnternete bağlandığınız cihaz modemden uzaklaştıkça performans kaybı yaşarsınız. Modem bir uçta siz bir uçta olursanız internet hızınız istediği kadar yüksek olsun yeterli sinyal alamayınca performans kaybı yaşarsınız.
  • Evinizin bir ucunda duran modemler, komşu binalarda yer alan modemlerin sinyalleri ile çakışabilir. Yine bu da performans kaybına sebep olur.
  • maddede bahsettiğimiz gibi ne kadar az duvar o kadar güçlü sinyal demektir! Eğer interneti tek başınıza kullanıyorsanız modeme mümkün olduğunca yakın olun. Ama ortak kullanımsa ve evinizin her yerinden internete bağlanan birileri varsa orta nokta çok idealdir.

3- Wifi Güçlendirici Edinebilirsiniz

Bulunduğunuz yerde eğer modeme çok uzaksanız performans kaybı yaşamanız çok muhtemeldir. Evinizde veya ofisinizde modemi yakınlaştıramıyorsanız bir wifi güçlendirici edinerek daha güçlü sinyaller alabilirsiniz.

  • Pek çok markada bulunan bu ürünler wifi menzilinizi genişletir. Modelden modele farklılık gösterse de temel amaç bilgisayarınıza yakın bir yerde bu güçlendiriciyi kullanarak daha güçlü sinyaller almak. Bazı modeller USB girişi ile bilgisayara bağlanırken bazı modeller direk kablosuz olarak çalışabiliyor. Küçük ama etkili olan bu cihazlardan edinmek etkili bir alternatiftir.
  • Bu ürünlerden tercih ederken tekrarlayıcı özelliğe sahip olanları değil de mesh özelliğe sahip olanları kullanmak daha etkilidir. Mesela yukarıda bahsettiğimiz 2.4 GHz ve 5 GHz arasında otomatik geçiş yapan güçlendiriciler bulunuyor. Ayrıca internete bağlandığınız cihazının nerede olduğunu algılayarak o bölgeye daha yoğun dalga verirler. Kısacası bu akıllı ürünler size en optimum bağlantıyı sağlar. Her ürün ne yazık ki bu performansı göstermiyor. O sebeple ürün tercihi yaparken dikkatli olmak ve mesh özellikli bir güçlendirici almanızı tavsiye ediyoruz.

4- Modeminizi Haftada Bir Kapatıp Açın

Modeminizi ortalama haftada bir kere kapatıp açmanız gerekir. Sadece güç düğmesinden kapatıp 30-40 sn. bekledikten sonra tekrar açmanız yeterli. Basit ama etkili bu yöntem için sadece deneyin ve etkisini görün diyoruz!

5- Eski Teknolojiyi Kullanan Cihazları Yenileyin

Teknoloji her an değişiyor. Tabii bunun hızına yetişmek de bir o kadar zorlaşıyor. Ancak çok eski teknolojileri kullanmak özellikle internet konusunda kötü performans almanıza neden olabilir. 11N ve 11G teknolojilerinin artık güncel versiyonları var. Bu eski teknolojiler yerine yenilerini kullanmak daha iyi verim almanızı sağlar.

6- Modeminizin Güncelliğinden Emin Olun!

Yazılımsal olarak güncel bir modem kullanmak da internet ağınızı etkiler. Modeminizin firmware güncellemesini yapmayı atlamayın. Çoğunlukla bu işlem modem arayüzünden yapılır. Tüm modem üreticileri en son sürümü kullanmayı tavsiye eder.

Kullandığınız modemin markasının internet sitesinde yer alan en günce firmware sürümünü indirmeniz gerekir. Her marka kendi internet sitesinde bu sürümü yayınlar. Bunu indirdikten sonra modem arayüzüne tarayıcınıza 192.168.1.1 yazarak ulaşın. Ardından Firmware güncellemesi seçeneğini bulmanız gerekiyor. Tam olarak hangi menü altında olduğunu belirtemiyoruz çünkü her marka kendi farklı arayüzünü kullanıyor. Güncelleme kısmına geldikten sonra oradan dosya yükleme seçeneği çıkar. İndirdiğiniz dosyayı yükleyip güncelle dedikten sonra modem kendini resetler. Ardından işlemler tamam!

7- Modeminizi Üç Yılda Bir Yenileyin!

Modeminizi ortalama 3-5 yılda bir yenilemek performansınızı artırabilir. Teknolojinin sürekli geliştiği bir dönemdeyiz. Bu sebeple eski ürünler bazen performans kaybına yol açabilir. Ayrıca 7 gün 24 saat çalıştıklarını da varsayarsak bir hayli efor sarf ediyorlar. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz eski teknolojileri kullanmak modemler için de geçerli. 11AC / wifi 5 destekleyen modemler kullanmak internetinizden en yüksek performansı almanızı sağlar.

Tüm bu işlemlerin ardından internet performansınızda bir iyileşme olacaktır. Yöntemleri dikkatle uygulamaya gayret gösterin.

Sağlıklı günlerde internetinizi kullanmanız dileğiyle!

Airnet Kablosuz İnternet Hizmetleri


Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan sen ol!
Yorum Yap